Богослужби

Bogorodica_vecerna-1070758

Рождество на Пресвета Богородица вечерна богослужба

На 20.09.2014г. Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Вечерна Богослужба во храмот на „Пресвета Богородица“ во с. Новаци. После Вечерната, Владиката го освети и новопоставениот мозаик на Мајката Божја.

Bogorodica-1070822

Рождество на Пресвета Богородица

На 21.01. 2014 г, митрополитот Преспанско-Пелагониски, г.  Петар со свештенството од црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола, отслужи Божествена Литургија, каде што ја сподели радоста на престолниот празник со многубројниот верен народ….

P1070129

Божествена Литургија во манастирот посветен на св. Јован Крстител во Слепче

На 11.09.2014 г, на денот на отсекувањето на главата на св. Јован Крстител, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на св. Јован Крстител во Слепче.

P1030707-1

Пренос на моштите на Свети Николај во Бари

На ден 22 мај 2014 Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Празнична Божествена Литургија во манастирската црква „Свети Никола“ во селото Манастир – Мариово.

18.05.2014-7

Свети Антиминси

На ден 18. 05. 2014 година, (недела) во соборниот храм “Св. В-мч. Димитриј” во Битола, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, благоволи да отслужи Воскресна Божествена Литургија, на која изврши…

Veligden_2014-1020109

Велигденски чествувања

За време на веригденските чествувања Неговото Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда:   на 18.04.2014 г. Велики Петок – Царски часови и изнесување на…

P1340167

Водици 2014

Тропар на празникот, глас 1. Кога се крштеваше во Јордан, Господи, на светот му се откри Света Троица: зашто гласот на Родителот сведочеше за Тебе, именувајќи Те возљубен Син. И Духот, во вид…

02_2 den Bozik sv Blagovestenie Prilep_03

Божик 2014

07.01.2014 г. (Божик) Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Празнична Божествена Литургија во храмот “Св. В-мч. Димитриј” во Битола. На мноштвото верници присутни во храмот…