Свети архиѓакон и првомаченик Стефан

На 09.01.2016 г., на Третиот ден Божик, кога го празнуваме споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан, митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свети Кирил и Методиј во Прилеп.

На Литургијата, владиката го ракопроизведе во чтец дипломираниот теолог Миле Маџароски.

Тропар

глас четврти

Првомачениче Христов и апостоле, со добар подвиг
си се подвизувал, и си го изобличил безбоштвото на
мачителите. Бидејќи со камења беше убиен од рацете на
беззакониците, прими венец од Десницата што е во височините,
а на Бога Му се молеше, извикувајќи:
„Господе, не им го земај ова за грев!“

Кондак

глас трети
Господ вчера доаѓаше во тело, а денес слугата излегува од тело.
Вчера Царот во тело се роди, денес слугата со камења е убиван:
за Него и умира првомаченикот, божествениот Стефан.

[nggallery id=99]