Архиерејска Божествена Литургија во Довлеџик

На 11.12.2016 г., во Дваесет и петтата недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот на Св. Архангел Гаврил во Довлеџик. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Вашите мали дала, при сета немоќ, кога во нив принесувате покајание и се гледате себеси, ќе бидат примени од Бога подобро отколку некои големи трудови и подвизи направени со високомерност и вообразеност за себеси.
Преп. Макариј Оптински

p1360020 p1360030 p1360053 p1360108 p1360115

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА