Богослужби

sv-Paraskeva

Св. Преподобна Параскева

На 27.10.2014, кога го празнуваме споменот на св. преподобна Параскева-Петка, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот „св. Благовештение“ Прилеп.

sv.zlata3

Архиерејска Божествена Литургија во храмот на „св. Злата Мегленска“ во Битола

На 26.10.2014 година, кога го празнуваме споменот на св. Злата Мегленска, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужување на свештенството од храмот на „Пресвета Богородица“ во Битола, отслужи Божествена Литургија во новоизградениот храм на…

monashenjeparaskeva9

Монашење во манастирот Успение на Пресвета Богородица

На 23.10.2014 година, во манастирот Успение на Пресвета Богородица, Јанковец, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар ја пострижа во мала схима расофорната монахиња Параскева.

vlaskacrkva4

Архиерејска Божествена Литургија во црквата „Св. Константин и Елена“ во Битола

На 19.10.2014 г. митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот на „Св. Константин и Елена“ во Битола. На литургијата, владиката го толкуваше Воскресното Евангелие.

prilep-sv.kiril7

18 Недела по Педесетница

На 12.10.2014г, Митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар, на 18 Недела по Педесетница, отслужи Божествена Литургија во храмот на „Св. Кирил и Методиј“ во Прилеп.

krstovden7

Воздигнување на Чесниот и Животворен Крст Господов!

На 27.09.2014, кога го празнуваме споменот од Воздигнувањето на Чесниот Крст, Митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар, отслужи Божествена Литургија во битолскиот соборен храм „Св. Димитриј“.

moshin1

120 години јубилеј Академик Владимир Мошин

На 26.09.2014, по иницијатива на амбасадата на Руска Федерација и Почесниот конзулат на Руска Федерација во Република Македонија, а по повод 120 годишниот јубилеј за академик, протојереј-ставрофор Владимир Мошин, Митрополитот Преспанско-Пелагониски, и Администратор…

sv.siluan1

Тага по Бога

На 23.09.2014 г, денот кога го празнуваме споменот на св. Силуан Атонски, во манастирот „св. Николај Чудотворец“ во селото Манастир, Мариово, се отслужи сеноќно бдение.