МПЦЕАНЗ

8-ми Ден – Списание на Австралиско-Новозеландската Епархија

Излезе 61-от број од Списанието „8-ми Ден“ на Австралиско-новозеландската Епархија. Целиот број, можете да го преземете на следниот линк:

image

Честитка од Австралиско-Новозеландската Епархија

ВАШЕ ВИСОКOПРЕОСВЕШТЕНСТВО, Од името на верниците, свештенството и монаштвото, Македонските православни црковни општини и телата и органите на Македонската Православна Црква Епархија за Австралија и Нов Зеланд, Ви го честитаме 70-от роденден и…

The Eight Day / 8-ми Ден

Излезе новиот 60-ти број на списанието на Австралиско-Новозеландската Епархија „8-ми Ден“, за месеците Јануари-Март, 2016 г.

IMG_0713

Од посетата во Австралија, Јануари 2016 г.

За време на канонската посета на Австралиско-новозеландската епархија 0д (28.01-07.02.2016) Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар богослужеше во црквите: Рождество на Пресвета Богородица, манастирот Свети Прохор Пчински, Света Злата Мегленска – Вереби,…

P1250841

Осветување на црква на Света Троица во Воронора, Австралија

На 06.02.2016 г., Македонската заедница од Свети Георгиј и Sutherland Shire го прослави осветувањето и официјалното отворање на капелата на Света троица, во Меморијалниот Парк во Воронора (Woronora Memorial Park, Sutherland).

Одлука од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА

Одлука од САС на МПЦ-ОА, во врска со црквата „Свети Димитриј Солунски“ Волонгог, Нов Јужен Велс. Оригиналниот документ можете да го спуштите тука:

Ставови и барања на Свештенството на МПЦЕАНЗ од 16.11.2015

Свештенството на Македонската Православна Црква, Епархија за Австралија и Нов Зеланд (МПЦЕАНЗ), на своето вонредно Епархиско Свештеничко собрание, одржано на 16 Ноември 2015 г., по опстојна дискусија и анализа на состојбата во Епархијата,…