Од посетата во Австралија, Јануари 2016 г.

За време на канонската посета на Австралиско-новозеландската епархија 0д (28.01-07.02.2016) Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар богослужеше во црквите: Рождество на Пресвета Богородица, манастирот Свети Прохор Пчински, Света Злата Мегленска – Вереби, црквите Свети Никола, Света Петка, Свето Христово Воскресение. 

На 30.01.2016 г, во црквата Свети Никола, во свештенички чин, Владиката го ракоположи ѓаконот Лазо Лазарески.

На 06.02.2016 г, во присуство на голем број верници од Македонската заедница од црквата Свети Георгиј, Владиката ја освети капелата Света Троица, која е единствена црква изградена на гробишта, надвор од Македонија.

[nggallery id=105]