МПЦЕАНЗ

telma

Гостување на Митрополитот Петар во Топ Тема / Телма

На 18. 11. 2015 година, во емисијата Топ Тема, на телевизијата Телма, по покана на г-динот Боби Христов, Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозелнадски г. Петар зборуваше за 3-те најактуелни теми:

igumen gavril galev

Изјава за медиумите – Игумен Гаврил Галев

Деновиве, во јавноста се појави една неблагодарна петиција организирана од таканаречена „Загрижена Македонска православна заедница за Австралија“ преку која директно се клеветат и обвинуваат: Надлежниот архиереј на Македонската Православна Црква – Епархија за…

Поддршка, Ставови и Мислења од Свештенството на Австралиско-Новозеландската Епархија за ставот на Синодот

На 21.10.2015 година, Епархиското свештеничко собрание на Австралиско-Новозеландската Епархија одржа седница, на која го изрази својот Став околу последната одлука на Синодот. 

preskonferencija

Прес-конференција на Митрополитот Петар за Ставот на Синодот – (аудио)

Прес-конференција на Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар по повод Синодската Одлука за состојбата во Австралиската Епархија. (17.10.2015 г)

8 Ден/ The Eight Day

Излезе новиот 58 број, од Епархиско списание на Австралиско-Новозеландската епархија, Јули- Септември, 2015 г.

Media-Lies

Расветлување на СКАНДАЛОТ

  Поттикнат од изјавите на „добронамерните“ наши новинари и црковни „аналитичари“, не можев, а да не ја искоментирам реалната состојба, за која тие пишуваат. Во ставовите на нашите „демохристијански“ медиуми и црковни „експерти“…

P1190736

ПОКЛОНИЧКО ПАТУВАЊЕ ВО РОМАНИЈА – ПОКЛОНЕНИЕ НА МОШТИТЕ НА ПРЕПОДОБНА МАЈКА СВЕТА ПЕТКА, НА СВЕТИОТ ДИМИТРИЈ БАСАРАБОВ, НА СВЕТИОТ ПАЈСИЕ ВЕЛИЧКОВСКИ, НА СВЕТИТЕ РАМНОАПОСТОЛНИ ЦАРЕВИ КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА И НА ДРУГИ СВЕТИИ

Во   периодот   21 – 25   јули,  2015   лето   Господово,     Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г.Петар,  благоволи  со  верници  од  храмот  “Света Петка” –  Мелбурн  и со парохискиот свештеник Тоне…

literayura_konkurs

КОНКУРС

Епархискиот Архиереј и Епархискиот Управен Одбор (ЕУО) на Македонската Православна Црква, Епархија за Австралија и Нов Зеланд (МПЦЕАНЗ) распишува: