молитва

Колку долго се молам?

Човек кој умрел на 70 години, го проживеал својот живот на следниов начин: 15 години работел, 20 години спиел, 2 години јадел, 1 година се облекувал, 9 месеци се бањал, 7 месеци се…

Intermittent-Fasting-Should-You-Exercise-on-Empty1

„Не можам да постам!“ – А си пробал?

Протоиереj Олег Стенjaев Постот, пред сè,– е тоа, без кое што ние не можеме да ги совладаме силите на злото, за кои, како што е кажано „се изгонуваат само со молитва и пост“…

15078580_452076648295997_6651428281020279938_n

Со молитвата го живееме Христовиот живот

Натприродните дарови на христијанскиот живот се разновидни. Некои од нив се општи, како откупот за простувањетo на гревовите, оправданоста по благодат, осветувањетo преку крвта на Христос. Други се лични, како дарот на љубовта,…

prepodoben-varsanufij-optinski

Господ не останува должник

Задобивањето на внатрешната молитва е неопходно. Без неа не можеме да влеземе во Царството Небесно. Внатрешната умна молитва не е доволна, зашто нејзе ја имаат и луѓето, во кои присуствуваат страстите.

starec porfirij

Молитвата ќе нè научи на сè

Кога пребиваш во молитва, во земниот живот сè се случува така, како што треба, и ништо лошо нема да се случи. На пример, ако миеш чинии – нема да скршиш ниту една, нема…

svekji

Зошто палиме свеќи?

Бог е светлост. Он живее во непристапна светлина. Христос е „Сонце на правдата“. Он е и „тивка светлина„ и „светлина незаодна“. Во Црквата и во домовите пред молитвата се пали кандило или свеќа…

trofim i terapont

Монашка тајна – новомаченик Терапонт Оптински

И покрај тешкиот труд во трпезаријата, од каде што идниот маченик се враќаше во скитската келија на полноќ, тој преку ноќта се молел и секој ден одел на манастирската полуноќница. Инок Терапонт легнувал…