ИСИС

284214.p

Трагедија на Прочка – петмина убиени за време на Вечерната богослужба во Дагистан

Во неделата на Прочка, на 18.02.2018 г., после Прошталната Вечерна богослужба, во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Кизлјар (Дагистан), беа убиени 5 жени, а седуммина беа повредени.

egipet

Цветници – Терористички напад во две Коптски цркви во Египет

 Во Неделата на Цветници, експлозии во две Коптски цркви во Египет, усмртија најмалку 44 луѓе, известуваат надлежните. Експлозија во Коптската црква на Св. Георгиј во Танта уби 27 луѓе. Неколку часа подоцна, нова…

802388

Молитва за загинатите во терористичкиот напад во Санкт-Петербург

На 03 април, 2017 г., во северната престолнина на Русија, градот Санкт-Петербург, беше извршен терористички напат. Експлозијата се случи во градското метро, „Сенная площад“, во која животот го загубија 14 души, а 51…

People attend a funeral service for victims of a Sunday cathedral bombing, at the Virgin Mary Church, in Cairo, Egypt, Monday, Dec. 12, 2016. Egyptians held prayers for 25 Christians killed the day before at a church next to the city's main Coptic cathedral in what was one of the deadliest attacks on the religious minority in recent memory. The bomb went off while worshippers were attending Sunday Mass at a chapel adjacent to St. Mark's Cathedral. The coffins of the 25 have been laid in front of the altar, with the names of each victim plastered on the side facing the congregation. (AP Photo/Nariman El-Mofty)

Тридневна жалост во Каиро. Се одржа погребот на 23 убиени Коптски христијани

Во Каиро се одржа опелото за загинатите жртви од терористичкиот напад, кој однесе 23 животи. Траурната служба во црквата на Пресвета Богородица и Свети Атанасиј, во главниот реон на Мадинат-Насар ја одржа коптскиот…

kongo

Во Конго Исламските екстремисти убиле 36 христијани

Исламските екстремисти убиле, најмалку 36 христијани во месноста Рвангома (Rwangoma) во близина на г. Бени, во Демократската Република Конго. Овој напад е најжесток за последните две години, соопштува Седмица ру.

12510403_836928409766601_5168855307901670774_n

Почина муслиманинот, кој ги скри зад себе христијаните, за време на терористички напад – Кенија

  Муслиманскиот учител Салах Фарах, кој ги излезе и ги сокри зад себе патниците-христијани, за време на напад на терористи-исламисти на автобусот, почина во болница. Терористите од групата „Ал-Шабаб“ кои го нападнале автобусот,…