Актуелности

Божикна порака на Митрополитот г. Петар до децата на детската амбасада „За сите деца во светот“

Најмили наши, дечиња! Денес е Божиќ, најрадосниот ден за децата, зашто Самиот Бог, Синот Божји, заради нас од небесата посакал и слегол на земјата, раѓајќи се од Пресвета Богородица, во пештера, во градот…

Свети Наум Охридски – Света Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 05.01.2021 г., кога го празнуваме споменот на Свети Наум Охридски, Светите десет маченици на Крит и Свети Нифонт Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на протоерејот Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света Божествена Литургија…

Божикно послание

+ ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА, ИМ ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО…

Триесетта недела по Педесетница (Недела пред Раѓањето Христво) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола

На 03.01.2021 г., во Триесеттата недела по Педесетница (Недела пред Христовото Раѓање), кога го празнуваме споменот на Светата маченичка Јулијанија и шестотини и триесетте маченици со неа, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот-ставрофор…

Сеноќно бедние во храмот „Свети Наум“, во Битола

На 31.12.2020 г., во предвечерието на новолетието, кога го славиме споменот на Светиот маченик Бонифациј; Свети Григориј (Григентиј), епископ Омиритски; Свети Бонифатиј Милостив, епископ Ферентиски; Преподобен Илија Муромец; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот Душан Талевски…

Двасет и деветтата недела по Педесетница (Недела на Светите Праотци)– Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 27.12.2020 г., во Дваeсет и деветтата недела по Педесетница (Недела на Светите Праотци), кога го празнуваме споменот на Светите маченици Тирс, Левкиј, Калиник, Филимон, Аполониј, Аријан и други, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на…

Дваесет и осма недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 20.12.2020 г., во Дваесет и осмата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански), Преподобен Нил Столбенски и споменот на Преподобен Григориј Молчалник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот ставрофор…

Свети Николај Мирликиски Чудотворец – Светa Архиерејска Божествена Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 19.12.2019 г, кога го празнувавме споменот на Светиот Николај Мирликиски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоереј ставрофорот Никола Грамбозов и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Архиерејска Литургија во митрополитскиот храм…