Актуелности

P1070316

Oсветување на храм на св. Злата Мегленска

На 13.09.2014 година, митрополитот Преспанско-Пелагониски и Администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар, со свештенството од храмот на Пресвета Богородица во Битола, изврши осветување на храм, посветен на св. Злата Мегленска во Битола.

P1070129

Божествена Литургија во манастирот посветен на св. Јован Крстител во Слепче

На 11.09.2014 г, на денот на отсекувањето на главата на св. Јован Крстител, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на св. Јован Крстител во Слепче.

P1030707-1

Пренос на моштите на Свети Николај во Бари

На ден 22 мај 2014 Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Празнична Божествена Литургија во манастирската црква „Свети Никола“ во селото Манастир – Мариово.

18.05.2014-7

Свети Антиминси

На ден 18. 05. 2014 година, (недела) во соборниот храм “Св. В-мч. Димитриј” во Битола, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, благоволи да отслужи Воскресна Божествена Литургија, на која изврши…

Veligden_2014-1020109

Велигденски чествувања

За време на веригденските чествувања Неговото Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда:   на 18.04.2014 г. Велики Петок – Царски часови и изнесување на…

P1340167

Водици 2014

Тропар на празникот, глас 1. Кога се крштеваше во Јордан, Господи, на светот му се откри Света Троица: зашто гласот на Родителот сведочеше за Тебе, именувајќи Те возљубен Син. И Духот, во вид…

02_2 den Bozik sv Blagovestenie Prilep_03

Божик 2014

07.01.2014 г. (Божик) Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Празнична Божествена Литургија во храмот “Св. В-мч. Димитриј” во Битола. На мноштвото верници присутни во храмот…

Бадникова Литија низ Битолските улици

На 06 јануари 2014 Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи и благослови, во организација на “Центарот за Православна Христијанска веронаука – Св. Јован Богослов” и Х.О. “Утешител”…