проповеди

kirill i mefody

Светител – човек или супер-херој?

Во Неделата на Светиот Дух, Педесетница, Црквата продолжува да го празнува доаѓањето на Светиот Дух во светот. Го обраќа нашето внимание на конкретните плодови на Светиот Дух во Црквата и во светот, после…

IMG_2086

Беседа на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан

ДА ЖИВЕЕМЕ ДОСТОЈНО НА ПОВИКОТ [1] Два повода нѐ собраа на оваа света Литургија – за истите молитвено да ги одбележиме. Прво – Неделата посветена на жената Самарјанка (Јн. 4, 5-26), подоцна позната како…

ioannshanhajski

Свети Јован Шангајски: Христос Воскресе!

Христос Воскресна! „Воскресението Твое, Христе Спасителе, Ангелите го пеат на небесата, и нас на земјата удостој нè со чисто срце да Те славиме“.

zadusnica

Панихида во спомен на сите загинати бранители на Татковината

На 25.04.2016 г, саботата пред Цветници, кога си спомнуваме за воскреснувањето Христово на Лазар, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Панихида за загинатите бранители за Татковината, во црквата Света Петка, с. Лениште – Прилеп.

bludniot sin

Недела на блудниот син – Јеромонах Атанасиј Трајковски

Откако Адам згреши пред Бога и се одалечи од Него гревот стана неразделен сопатник на секој човек. Тој зол тиранин кој што ја измачува секоја човечка душа, и нанесува  крвави рани од кои…

sretenie

Зошто Сретение, а не Средба? – свештенoмаченик Венјамин Федченков

Средба… Тој збор – добар е; но за нас, грешните, тоа е малку преслободно: затоа што се сретнуваат еднаквите. А тука – посоодветен е словенскиот збор „сретение“; зашто тој зборува за излегување на…

serafim sarovski

Свети Јован Шангајски – Проповед на 70-годишнината од упокојувањето на свети Серафим Саровски

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! „Среде лето, ќе запеат [ќе дојде] Пасха“ – било речено некогаш во Саров. Поминаа 70 години после смртта на оној, кој ги кажал тие…