проповеди

sv.toma

Верниот Тома

Уште од детство, сум го слушнал изразот „неверниот Тома“. Така со прекор му велеа на оној, кој не веруваше на сосема веродостојни вести. Имаше дури и песна за пионерот Тома, кој никому не…

11909757_1144350675579075_2047961502_n

Преображението Господово во манастирот Зрзе

На 19.08.2015 лето Господово, кога го празнуваме Преобразувањето на нашиот Господ Исус Христос на гората Тавор, епископот Хераклејски г. Климент, отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на „Преображението Господово“ во Зрзе, Прилеп.

11065933_1562166470722063_519635326196585373_n

Голема прослава на празникот на Св. Четириесет Битолски Маченици во Кркардаш

На 22.03.2015 година, во Четвртата недела од Великиот Пост посветена на св. Јован Лествичник, кога го празнуваме и споменот на светите Четириесет Севастиски маченици (Младенци), и светите Четириесет Битолски преподобно-маченици, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г….

sfantul_mare_mucenic_teodor_tiron_6

Свети Теодор Тирон во Прилеп – Архиерејска божествена Литургија

На 28.02.2015 година,во првата сабота од Великиот пост, која му е посветена на светиот великомаченик Теодор Тирон, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи божествена Литургија во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп.

Bog osvoboditel

Заупокоена Литургија во „св. Димитриј“ Битола

На 01.11.2014 г, на Митровденската Задушница, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Заупокоена Литургија во црквата св. Димитриј, во Битола. Владиката одржа кратка беседа, за покој на починатите.