литургика

originalna-ikona

Литија во чест на Свети Нектариј Битолски

На 18 декември секоја година го славиме денот на преподобниот Нектариј Битолски, небесниот покровител и заштитник на градот Битола. Со благослов на  Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во недела во 10 часот, во чест на…

lighting-candles1

Што е, и што не е црковната свеќа

„Кај нас никогаш не се извршува богослужба без светилник, но ние не ги користиме само за да светат во мракот на ноќта, литургијата се извршува и на дневна светлина, туку преку неа да…

Petr-i-Pavel-ikona

Сè за Петровденскиот пост – Историја, Типик, објаснување и правила

Востановувањето на Петровденскиот пост – порано го нарекувале пост на Педесетницата – се протега до првите времиња на Православната Црква. Особено се утврдил, кога во Константинопол и Рим, од светиот рамноапостолен Константин Велики…

ikonopis zrze

СВЕШТЕНА ЛИТУРГИСКА УМЕТНОСТ – Фотиј Кондоглу

Сечесната уметност на иконописот на Источната православна црква е свештена и литургиска уметност, како и сите останатите црковни уметности кои имаат духовна цел и смисла. Целта на тие свештени уметности не е простото…

bogoyavlenie

Богојавленски Водокрст

До 5-ти век, имало обичај раѓањето и кршетвањето на Синот Божји да се празнуваат во еден ден – 6 јануари, и тој празник се нарекувал Теофанија – Богојавление, што зборувало за воплотувањето на…

rozhdestvo-detail

Собор на Пресвета Богородица – тивок семеен празник

Почитувањето на Пресвета Богородица, закономерно е изразено во тоа, што во годишниот богослужбен круг одделен е ден, веднаш после празникот на Рождеството Христово, кој нè собира во чест на Бојжата Мајка, а исто…

fs978x654px-Marfo_Mariinsky_Convent_2

Може ли свештеникот да изврши крштение без фелон?

Бидејќи во нашата црква, некои свештеници, меѓу нив и теолошки образовани, започнаа да го извршуваат светото крштение без фелон, само со епитрахил, решив да ви го пренесам одговорот на Јован М. Фундулис, еден…

05.11.2015_lit_iak_4

Литургија на свети апостол Јаков брат Господов / видео

Литургијата на апостол Јаков малку се разликува од чинопоследованијата на подоцнежните Литургии од византиски тип – на свети Василиј Велики и Јован Златоуст. На Литургијата на апостол Јаков, Светото Писмо, вклучувајќи ги и…