Филм

siluan

Свети Силуан Атонски – ФИЛМ

Приложуваме нов филм со македонски превод, за животот на преподобниот отец Силуан Атонски, Светогорец. Старец Силуан е роден во 1866 година, со световно име Семјон Иванович Антонов, во набожно руско семејство во Тамбовската…

theosis

Осврт на филмот „Обожение“

Тесни одаи, под суво лисје гробови. И очи две насолзени, по луѓе исти судбини. Вчера вечерта, со почеток во 20.00 ч., во Домот на Културата во Битола, се прикажа Пелагониската премиера на филмот…

iereysan

Јереј-сан. Исповед на еден Самурај (цел филм со македонски превод)

Такуро Накамура, во крштението отец Николај (Кери-Хиројуки Тагава) – свештеник на Јапонската Православна Црква, во минатото професионален каратист, а сега – роден брат на главата на еден од влијателните јакуѕи кланови.

christmas-angel

„Божиќниот Ангел“ – краткометражен филм за деца

Како да го дочекаме Божиќ и да се дружиме со ангелите, кои се поклониле на Рождеството Христово? Една  студена зимска Бадникова вечер, малечката Мањечка на прошетка со нејзината дадилка,

iereysan1

“Јереј-сан. Исповед на еден самурај“ – Киноагентство

  Во руските кина деновиве се одржува премиера на еден нов филм – драма од режисерот Егор Барано, „Јереј Сан. Исповед на еден самурај“ («Иерей Сан. Исповедь самурая»). Тоа е трогателна приказна за…

nektariy

1 Октомври – ден на раѓањето на свети Нектариј Егински

На денешен ден, 1846 година,  е роден св. Нектариј Егински, чудотворец на нашето време. Светиот Нектариј претрпел многу клевети и неволји во својот живот, и заради својот смирен дух, многупати се удостоил да…