Поуки – совети

Дали сите веруваме во ист Бог?

Одамна се појави модерно мислење, а денес истото продолжува да се шири, дека сите религии зборуваат за еден и ист Бог. Во една прилика слушнав како една жена расудува за своите нови соседи…

Божикен ручек за 500 деца од Македонија

На 07.01.2019 г., во организација на детската амбасада „За сите деца во светот“, во Прилеп по 12 пат околу 500 деца од Скопје, Ресен, Крушево, Струмица, Демир Капија и Прилеп, присуствуваа на традиционалниот…

Божикно послание

† ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА, ИМ ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО…

Бадникова вечера со свештенството од Преспанско-пелагониската епархија

На 06.01.2019 г., во пресрет на Раѓањето Христово, по покана на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, духовенството од четирите архиерејски намесништва, присуствуваше на традиционалната Бадникова вечера.

Бадник со дечињата од Преспанско-пелагониската епархија

На 06.01.2019 г., кога го празнуваме споменот на Преподобната маченичка Евгенија и другите со неа; Преподобен Никола војвода и Претпразненството на Рождеството Христово – Бадник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во Соборниот храм Сввети Великомаленик Димитриј во…

Интервју со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар за новинарството

Интервојуто е интегрален текст запишан од аудио запис во просториите на храмот „Свети Кирил и Методиј“ во Прилеп, на 24.05.2018 година. Интервјуто со Митрополитот г. Петар (M.П) го водеше новинарот Тачко Локвенец (Т.Л). Т.Л: Владиката…

Брак и монаштво – двата благословени патишта во Црквата

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, како одговор на критиките на неговата неодамнешна изјава пред медиумите „или мажете се и женете се или в манастир“….

Покана за чествување на Свети Нектариј Битолски

Вечерва, на 17 декември, кога го славиме споменот на Свети Нектариј Битолски, заштитникот на градот Битола, со почеток во 17.00 часот, во Соборниот храм „Свети Великочаченик Димитриј“, ќе се отслужи Празнична вечерна богослужба. После…