Поуки – совети

Осветување на камен темелник за изградба на нов храм посветен на „Светиот маченик Талалеј“, во Горно Оризари

На 15.06.2021 г., Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, освети камен темелник за изградба на нов храм, посветен на „Светиот маченик Талалеј“, во Горно Оризари.

Велигденско послание

  † ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА, ИМ ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ…

Кога ќе биде Литургијата за Велигден, за Ковид 19, вакцините, за „чипирањето“ и признавањето на МПЦ

За Велигден ќе им Литургија после полноќ, како и секоја година. Според Владиката Петар нема опасност да се заразат граѓаните во црквите, затоа што чинот кој се одвива пред Литургијата, се одвива на…

Вистината за украинскиот црковен проблем

Познато е дека прашањето за автокефалноста на Украинската Црква се однесува на целиот православен свет. Тоа е најголемиот црковен настан во последните децении, и тоа  не толку заради создавањето на една независна православна…

Патот на вистината до вечноста – Интервју со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар

Интервојуто е интегрален текст запишан од аудио запис на 08.09.2020 година. Интервјуто со Митрополитот г. Петар (М.П) го водеше новинарот Слободан Томиќ (С.Т).             С.Т. Почитувани гледачи, ми претставува голема чест и задоволство,…

Редовно Собрание на Епархискиот Управен Одбор

На 01.03.2021 г., во Митрополијата на Преспанско-пелагониската Eпархија, се одржа редовното годишно собрание на Епархискиот Управен Одбор во полн состав. Собранието го предводеше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, а присуствуваа членовите на Епархискиот Управен Одбор (ЕУО)…

Интервју на Митрополитот г. Петар за Канал 5 телевизија…

(Аудио) «Интервју на Митрополитот г. Петар за Канал 5 телевизија Интервјуто со Митрополитот г. Петар (М.П) го водеше новинарот Гоце Серафимовски (Г.С). Г.С. Првото мое прашање е што очекувате од денешниот избор за…

Став на Митрополитот г. Петар по повод реакцијата на Екс-директорот на Токсикологија за причестувањето со една лажичка

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар, со став на новинарско прашање, по повод изјавата на екс-директорот на Токсикологија Нино Беќировски, кој реагираше за причествувањата на македонските верници за Божик: „Сите Вие кои вчера со…