Парастос за учесниците на Првиот Црковно – народен собор

На 04.03.2015 Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитите Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г. Петар и Повардарски г. Агатангел, како и бројно свештенство од Скопската епархија отслужи Парастос за учесниците на Првиот Црковно – народен собор во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје.

На Парастасот присуствуваа Претседателот на Македонското собрание г. Трајко Вељаноски, Министерот за одбрана г. Зоран Јолески, Директорката на Комисијата за верски односи и религиозни групи г-ѓа Валентина Божиновска.

IMG_5813

IMG_5824

IMG_5830

IMG_5843

Преземено од: http://www.spe.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1001:2015-03-04-11-51-58&catid=36:novosti&Itemid=2