Актуелности

Vladika-Serafim-520x245

СЕ СОБИРААТ СВЕДОШТВА ВО ВРСКА СО КАНОНИЗАЦИЈАТА НА АРХИЕП. СЕРАФИМ (СОБОЛЕВ) Подворјето на Московскиот и на цела Русија патријарх во Софија го продолжува соби-рањето на сведоштвата за благодатната помош на архиепископoт Серафим (Соболев)…

antoniy surozhski

Лондон, 17 ноември 2014 г. – Конференција посветена на Митрополитот Антониј Сурожски

Оваа година, се исполнија сто години од раѓањето на митрополитот Антониј Сурожски (19 (6) јуни, 1914, Лозана, Швајцарија – 4 Август, 2003, Лондон). Во Лондон, каде што тој служел 40 години, се одржа…

vest7

23 Недела по Педесетница, св. Георгиј Победоносец, во Ресен

На 23-та Недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот од обновувањето на храмот на св. Георгиј Победоносец во Лида, митрополитот Преспаснко-Пелагониски, г. Петар отслужи Божествена Литургија храмот на св. Георгиј во Ресен.

sv.dimitrij

Свети Димитриј Мироточив – Патрон празник на Преспанско-Пелагониската Епархија

На 08.11.2014 г, Преспанско-Пелагониската епархија го прослави споменот на својот патрон празник – светиот великомаченик Димитриј. На Литургијата чиноначалствуваше митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар,во сослужение на голем број свештенослужители.

sednica

Состанок со Свештеничкото намесничко собрание во Прилеп

Состанокот на свештеничкото собрание за Прилеп, се одржа на 05.11.2014 г, во просториите на храмот св. Благовештение во Прилеп. На состанокот беа присутни сите свештеници од Прилепското Архиерејско намесништво, со исклучок на оние…

Bog osvoboditel

Заупокоена Литургија во „св. Димитриј“ Битола

На 01.11.2014 г, на Митровденската Задушница, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Заупокоена Литургија во црквата св. Димитриј, во Битола. Владиката одржа кратка беседа, за покој на починатите.