Петта Недела од Великиот Пост – Архиерејска Литургија во Крушево

На 17.04.2016 г., во Петтата недела од Великиот пост, посветена на споменот на света Марија Египетска, Митрпополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот Вознесение Господово (Св. Спас) во Крушево. 

Пред Литургијата, Владиката изврши хиротесија во чтец, на богословот Благоја Атанасоски.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1280253 P1280257 P1280273 P1280300

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА