Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим (Цветници)- Архиерејска Литургија во Битола

На 24.04.2016 г., во последната недела од Светата Четириесетница, посветена на Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Свети Димитриј, во Битола.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Во целост, беседата можете да ја проследите на следниот линк:

Проповед на Цветници, 2016 г.

 

P1280365 P1280391 P1280407 P1280425

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА