Актуелности

P1100867

30 Недела по Педесетница

На 04.01.2015, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Божествена Литургија во храмот св. архангел Гаврил во населбата Довлеџик, Битола. На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1100637

Сеноќно бдение во пречек на Новата Година во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Битола

На 31.12.2014 г, во пречек на Новата Година, митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи сеноќно бдение во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Битола. Во беседата, владиката ги поздрави верниците со празнична беседа, раскажувајќи им…

P1100415

Во Неделата на светите Праотци, Архиерејска Литургија во Прилеп

На 28.12.2014 година, во Неделата кога го празнуваме споменот на светите Праотци и старозаветни праведници, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Прилеп, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи божествена Литургија, на која беседеше…

irak

Во Ирак убиени повеќе од 150 жени, кои одбиле да стапат во принуден брак

Уште едно ѕверско масовно убиство во Ирак: повеќе од 150 жени, вклучувајќи и бремени, биле казнети затоа што се откажале да се омажат за војници-џихадисти на самопрогласената исламска држава, соопштува Седмица.Ru.

skopje081220144

Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм на свети Климент Охридски во Скопје

На 07.12.2014 година, со празнична Вечерна на која богослужеше Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф започна прославувањето на свети Климент Охридски, молитвениот закрилник на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија во соборниот храм „Св. Климент…

P1090291

Богослужби по повод Воведение на Пресвета Богородица-Пречиста

Негвото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско Пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар,  0тслужи богослужби во црквите: Воведение на Пресвета Богородица-Пречиста вечерна Богослужба храм Пресвета Богородица Битола 03.12.2014 и Воведение на Пресвета Богородица Празнична…