поезија

sveti-kiprijan

„ДУХОВНИ МИРОТОЧЕНИЈА“ – Документарен филм за Свети Кипријан Слепченски

Во продукција на Македонската Радио Телевизија излезе новиот документарен филм посветен на новопрославениот светител Кипријан Слепченски, со наслов „Духовни мироточенија“. По благослов на Слепченската обител, филмот во целост може да се проследи на…

0-02-05-7d8f4ac5a00aa907c7c57e7a403e79d450cafad2616608d4e353436496fdc783_full - Copy

Ајде слушај, слушај – кон Св. Кипријан

Звук во уво наближува Како шум од летен припек, Дали е тоа прелага Или претстојност е во тек ? Зборови пливаат во оскудица Срце јуначко се колеба, Да ти пристапи не сака Душа…

sv_ignatij-brj-224x300

За красноречивоста како дар Божји – Свети Игнатиј Брјанчанинов

Писмо до Антониј (Бочков), игумен на Кременскиот манастир ,,Св. Јован Богослов” Почитуван, Високопреподобен отец Антониј! Од сѐ срце Ви благодарам што ме посетивте мене грешниот. Посетата ми пружи вистинска утеха. Посебно Ви сум…