Ракополагања и ракопроизводства

P1260358

Архиерејска Литургија во црквата Свети Константин и Елена во Битола

На 28.02.2016 г., во Неделата на блудниот син, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Константин и Елена во Битола.

IMG_0713

Од посетата во Австралија, Јануари 2016 г.

За време на канонската посета на Австралиско-новозеландската епархија 0д (28.01-07.02.2016) Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар богослужеше во црквите: Рождество на Пресвета Богородица, манастирот Свети Прохор Пчински, Света Злата Мегленска – Вереби,…

P1160760

Источен Петок, Животворен извор на Мајката Божја – Балаклија, Варош

На 16.04.2015, и 17.04.2015 година, кога го празнуваме споменот со Чудотото на Животворниот извор на Мајката Божја, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение со Епископот Хераклејски г. Климент, отслужи Божествена Литургија, на која…

72705549

Во Неделата на св. Марија Египетска, Архиерејска Божествена Литургија во Крушево

Во петтата Недела од Великиот пост, посветена на Преподобната мајка Марија Египетска, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот „Св. Спас“ во Крушево.

Балаклија

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда: