Актуелности

MAJA_VLADIKA_PETAR_002

Опасностите ги демнеат младите уште пред да созреат

На 12 јуни 2013 година во црквата „Пресвета Богородица” беа доделени наградите од литературниот конкурс „Велигден – празник над празниците” на кој учество зедоа ученици од целата држава. Децата ги поздрави Владиката Петар,…

Osvetuvanje_Volkoselo-1250732

Осветување на храмот СВЕТО ХРИСТОВО ВОЗНЕСЕНИЕ – СПАСОВДЕН

На 09.06.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да го освети храмот “Свето Христово Вознесение – Спасовден“ во село Волкосело, Прилепско архиерејско намесништво.

Bozestvena_Liturgija_hram01

Божествена литургија во храмот „Константин и Елена“

На 03.06.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Г. Петар, благоволи да отслужи празнична Божествена Литургија во храмот “Константин и Елена“ во Битола, во присуство на голем број верници од нашиот град.

Osvetuvanje_Konstantin_Elena_Prilep_006

Осветување на црквата посветена на Светиот Цар Константин и Светата Царица Елена во Прилеп

На 02.06.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски Г. Петар, Благоволи да ја освети црквата посветена на Светиот Цар Константин и Светата Царица Елена во Прилеп. Сега, Прилеп е закитен со…

Моштите на Свети Никола донесени во Битола

Точно на пладне во Битола, анхимандритот Партениј со неговото братство и сестринско во Битола ги донесе моштите на Св. Никола Мириклиски, чудотворец, пишува Нова Македонија. повеќе

ТРЕТА СВЕТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МЕЃУРЕЛИГИСКИ И МЕЃУЦИВИЛИЗАЦИСКИ ДИЈАЛОГ

Трета светска конференција за меѓурелигијски и меѓуцивилизацијски дијалог

Од 10 – 12 мај 2013 година, во Скопје се одржа ТРЕТА СВЕТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МЕЃУРЕЛИГИСКИ И МЕЃУЦИВИЛИЗАЦИСКИ ДИЈАЛОГ со тема „Слободата и достоинството – основни вредности во меѓучовечките, меѓурелигиските и меѓукултурните односи“

Балаклија

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда:

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН - Воскресна Божествена литургија

Воскресение Христово

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда: