Актуелности

zhurche

Замонашување во Манастирот Журче

На 28.09.2014, на 16-та Недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на светиот преподобно-маченик Макариј Солунски, и преподобната Марија Тарсиска, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужување на преподобниот игумен Серафим, отслужи Божествена Литургија…

krstovden7

Воздигнување на Чесниот и Животворен Крст Господов!

На 27.09.2014, кога го празнуваме споменот од Воздигнувањето на Чесниот Крст, Митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар, отслужи Божествена Литургија во битолскиот соборен храм „Св. Димитриј“.

moshin1

120 години јубилеј Академик Владимир Мошин

На 26.09.2014, по иницијатива на амбасадата на Руска Федерација и Почесниот конзулат на Руска Федерација во Република Македонија, а по повод 120 годишниот јубилеј за академик, протојереј-ставрофор Владимир Мошин, Митрополитот Преспанско-Пелагониски, и Администратор…

sv.siluan1

Тага по Бога

На 23.09.2014 г, денот кога го празнуваме споменот на св. Силуан Атонски, во манастирот „св. Николај Чудотворец“ во селото Манастир, Мариово, се отслужи сеноќно бдение.

osvetuvanje_komfi_angel6

Осветување на нов погон во компанијата „Комфи-Ангел“, Прилеп

На 24.09.2014, Митрополитот Преспанско-Пелагониски, г. Петар, во присуство на градоначалникот на град Прилеп, Марјан Ристески и генералниот менаџер на компанијата, Ирена Јакимоска, изврши осветување на новиот погон на компанијата „Комфи-Ангел“ во Прилеп.

Bogorodica_vecerna-1070758

Рождество на Пресвета Богородица вечерна богослужба

На 20.09.2014г. Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Вечерна Богослужба во храмот на „Пресвета Богородица“ во с. Новаци. После Вечерната, Владиката го освети и новопоставениот мозаик на Мајката Божја.

Bogorodica-1070822

Рождество на Пресвета Богородица

На 21.01. 2014 г, митрополитот Преспанско-Пелагониски, г.  Петар со свештенството од црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола, отслужи Божествена Литургија, каде што ја сподели радоста на престолниот празник со многубројниот верен народ….

P1070316

Oсветување на храм на св. Злата Мегленска

На 13.09.2014 година, митрополитот Преспанско-Пелагониски и Администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар, со свештенството од храмот на Пресвета Богородица во Битола, изврши осветување на храм, посветен на св. Злата Мегленска во Битола.