Недела на Свети Григориј Палама

На 12.03.2017 г., во Втората недела од Великиот Пост посветена на Светиот Григориј Палама, Солунскиот чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Георгиј Победоносец во Ресен. 

Пред Литургијата, во беше ракопроизведен во чин чтец Сашо Кашовски, псалт во црковниот хор „Св. Ахил Преспански“.

P1390488

На Литургијата, за неуморното залагање како старешина на храмот Св. Георгиј и работењето на нивата Господова, со протопрезвитерски чин беше нагреден јерејот Михаил Матвеев.

P1390504

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1390534 P1390563

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА

ВИДЕО ОД БОЖЕСТВЕНАТА ЛИТУРГИЈА