Богослужби

Воскресна богослужба и осветување

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Воскресна Божествена Литургија на ден 15.12.2013 г. во храмот “Св. Кирил и Методиј“ во Прилеп; Истиот ден, на 15.12.2013…

Ilino_01

Богослужби

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, ги изврши богослужбите

Osvetuvanje_Volkoselo-1250732

Осветување на храмот СВЕТО ХРИСТОВО ВОЗНЕСЕНИЕ – СПАСОВДЕН

На 09.06.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да го освети храмот “Свето Христово Вознесение – Спасовден“ во село Волкосело, Прилепско архиерејско намесништво.

Bozestvena_Liturgija_hram01

Божествена литургија во храмот „Константин и Елена“

На 03.06.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Г. Петар, благоволи да отслужи празнична Божествена Литургија во храмот “Константин и Елена“ во Битола, во присуство на голем број верници од нашиот град.

Моштите на Свети Никола донесени во Битола

Точно на пладне во Битола, анхимандритот Партениј со неговото братство и сестринско во Битола ги донесе моштите на Св. Никола Мириклиски, чудотворец, пишува Нова Македонија. повеќе

Балаклија

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда:

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН - Воскресна Божествена литургија

Воскресение Христово

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда: