Богослужби

KrkKardash_01

Празнична Божествена Литургија

На 22.03.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, отслужи Празнична Божесвена Литургија во храмот “Свети 40 Битолски Преподобномаченици” во месноста наречена Крк Кардаш.

Sluzba_10032013_03

Богослужба на 10 март 2013

На 10.03.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар благоволи да отслужи Воскресна Божествена Литургија во храмот “Пресвета Богородица” во Битола.

Vodici_07

Богослужби за ВОДИЦИ

На 19. 01. 2013 година, денот на Крштевањето на Господ Исус Христос – Богојавление – Водици.

Sv_Vasilij_01

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики

14.01.2013 г. Обрезание Господово и Свети Василиј Велики; Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Празнична Божествена Василиева Литургија во храмот “Пресвета Богородица” во Битола;

Liturgija_004

Божествената Златоустова Воскресна Литургија

На ден 13. 01. 2013 година, (недела) во храмот “Пресвета Богородица” во Битола, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски Г. Стефан чиноначалствуваше на Божествената Златоустова Воскресна Литургија, во сослужение со надлежниот Епархиски Архиереј,…

Bozik_Sv_Dimitrij_Bitola_01

Божикни активности

На 07.01.2013 година, (Рождество Христово-Божик) Неговото Високо преосвештенство Митрополитот Преспанско Пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, отслужи Празнична Божествена Литургија во Соборниот храм посветен на “Светиот Великомаченик Димитриј“ во Битола.