Богослужби

P1140597

Трет Акатист на Пресвета Богородица во Битола

На 13.03.2015 г, во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, заедно со свештенството при храмот, отслужи повечерие со акатист кон Пресвета Богородица. „Духовната убавина на Богородица се пројавува…

sf-mc-evdochia-3-1

Сеноќно бдение во Ресен

На 13.03.2015 година, во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ во Ресен, во пресрет на Крстопоклоната Недела, кога го празнуваме споменот на светата преподобномаченица Евдокија, и си спомнуваме за сите кои животот чесно го положиле…

8172

Недела на свети Григориј Палама во Битола

Големиот и светол проповедник на Светлината, Изворот на светлината сега навистина го води кон незаодната Светлина.

P1140176

Втор Акатист на Пресвета Богородица во Битола

Што можеме да ѝ принесеме на Мајката на Словото, освен слово? Сета твар нека празнува со нас и нека ја фали Ана, најсветиот пород од светите, зашто ја родила светата Ризница на непропадливи…

IMG_5796

Парастос за учесниците на Првиот Црковно – народен собор

На 04.03.2015 Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитите Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г. Петар и Повардарски г. Агатангел, како и бројно свештенство од Скопската епархија…

P1140010

Недела на Торжество на Православието

На 01.03.2015 година, на првата недела од Великиот пост, која е посветена на Торжеството на Православието над иконоборската ерес, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи божествена литургија во соборниот храм „Св. Димитриј“ во Битола….

sfantul_mare_mucenic_teodor_tiron_6

Свети Теодор Тирон во Прилеп – Архиерејска божествена Литургија

На 28.02.2015 година,во првата сабота од Великиот пост, која му е посветена на светиот великомаченик Теодор Тирон, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи божествена Литургија во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп.

P1130932

Мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица во Битола

На 27.03.2015 г, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Мало Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица во црквата „Св. Богородица“ во Битола, на која го освети петтолебието, кое многубројниот народ го принесе во чест…