Недела на Закхеј – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 21.01.2018 г., во првата недела по Богојавление, Неделата на Закхеј, кога го празнуваме споменот на Свети Григориј, епископ ОхридскиСветите маченици Јулијан и ВасилисаПреподобен Георгиј ХозевитСвета Домника; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Петка, во Прилеп.

На Литургијата, во протоерејски чин беше ракопроизведен јерејот Љупчо Петрески.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.