тероризам

20-5

Во Кизлјар се збогуваа со невино убиените верници на Прочка

На 20.02.2018 г., во вторникот од Првата недела од Великиот пост, граѓаните на Дагестанскиот град Кизлјар се простија со жртвите од крвавата трагедија која се случи пред неколку дена, на Прочка. Во градот…

284214.p

Трагедија на Прочка – петмина убиени за време на Вечерната богослужба во Дагистан

Во неделата на Прочка, на 18.02.2018 г., после Прошталната Вечерна богослужба, во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Кизлјар (Дагистан), беа убиени 5 жени, а седуммина беа повредени.

802388

Молитва за загинатите во терористичкиот напад во Санкт-Петербург

На 03 април, 2017 г., во северната престолнина на Русија, градот Санкт-Петербург, беше извршен терористички напат. Експлозијата се случи во градското метро, „Сенная площад“, во која животот го загубија 14 души, а 51…

255111-p

РУСКИОТ ПАТРИЈАРХ ЧИНОНАЧАЛСТВУВАШЕ НА ОПЕЛОТО НАД УБИЕНИОТ РУСКИ АМБАСАДОР АНДРЕЈ ГЕНАДЈЕВИЧ КАРЛОВ

На 22 декември, 2016 г., во соборниот храм на Христос Спасителот во Москва, Патријархот Московски Кирил чиноналачствуваше на опелото над амбасадорот на Руската Федерација во Турција, Андреј Генадјевич Карлов, убиен од терорист на…

f03e82c3eafa43429acfec1a2914e2b0_18-600x338

Египет: 25 души убиени во експлозија во црквата Св. Марко

Експлозија за време на службата ја погоди катедралната црква Свети Марко, која е главната Коптска црква во централно Каиро. Експлозијата уби најмалку 25 луѓе за време на неделната служба во црквата во Каиро,…

kongo

Во Конго Исламските екстремисти убиле 36 христијани

Исламските екстремисти убиле, најмалку 36 христијани во месноста Рвангома (Rwangoma) во близина на г. Бени, во Демократската Република Конго. Овој напад е најжесток за последните две години, соопштува Седмица ру.

47_Thinker

Меѓурелигиозниот совет на Русија: Русија да помогне во ослободувањето на Сирија од заканите на тероризмот

Изјава на Меѓурелигиозниот совет на Русија, во врска со донесувањето на одлуката, од страна на Советот на Федерацијата на Федералното Собрание на Руската Федерација, за користење на Вооружените сили на РФ зад границите…