РПЦ

ilarion alfeev

Митрополитот Волоколамски Иларион (Алфеев) со коментар за обраќањето на Митрополитот Филарет

На 30 ноември, 2017 г., Архиерејскиот Собор на Руската Православна црква го ислуша писменото обраќање на бившиот митрополит Киевски и Украински Филарет до Светејшиот патријарх Московски и Руски Кирил и епископатот на РПЦ…

5unnamed

Бившиот Митрополит Киевски и Украински Филарет побара прошка од Руската Црква

Архиерејскиот собор на РПЦ, кој се одржува овие денови во Москва, го ислуша писменото обраќање на бившиот митрополит Киевски и Украински Филарет до до Светејшиот Патријарх Кирил и епископатот на Руската Православна Црква.

im1226

Злоупотреби во духовничката пракса

Одлука на Светиот архиерејски синод на Руската Православна Црква На седницата на Светиот Архиерејски Синод на Руската Православна Црква од 28 декември, 1998 година, на која претседаваше Патријархот Московски и на цела Русија…

ilarion

Руската Православна Црква не учествува на Соборот на Крит (видео)

Вечерва, во Москва се одржа вонредна седница на САС на Руската Православна Црква, по повод одржувањео на Сеправославниот Собор. На прес-конференцијата, Митрополитот Иларион (Алфеев), соопшти, дека доколку не учествуваат Бугарската, Грузиската и Антиохиската Црква,…