прилеп

Photo-9-22-17,-10-51-37-AM-(1)

Осветување на просториите на „Акомпласт“ – Прилеп

На 21.09.2017 г., Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, заедно со архиерејскиот намесник, протоереј-ставрофор Благоја Станкоски и игуменот Спиридон Поповски, изврши осветување на просториите на германската компанија „Акомпласт“ – Прилеп. 

13078066_10206248723963957_774405448_o

Предвелигденски концерт на црковниот хор „Св. Петка“ – Прилеп

Во пресрет на најголемиот христијански празник, Празникот над празниците – Воскресението Христово, црковниот хор „Света Петка“ под раководство на м-р Гоце Секулоски, одржа целовечерен Предвелигденски концерт. Концертот се одржа на 26 април во…

P1240977

Осветување камен темелник на германската компанија „Акомпласт“

Во присуство на Претседателот на Владата на РМ г-дин Никола Груевски, министерот за странски инвестиции Бил Павлески, пратениците во Собранието на РМ, претставници на германската фирма и на градоначалникот Марјан Ристески, митрополитот Преспанско-пелагониски…

P1230850

Прилеп го одбележа празникот на свети Никола

На 19.12.2015 г, кога го празнувавме споменот на светиот Николај Мирликиски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во црквата „Св. Благовештение“ во Прилеп. 

P1160265

Втор ден Велигден – Св. Благовештение, Прилеп

На 13.04.2015 г, на Вториот Ден кога го славиме Воскресението Христово, митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи божествена Литургија во храмот „Св. Благовештение“ во Прилеп.

osvetuvanje_komfi_angel5

Предавање на тема „Благодатта Божја – цел на христијанскиот живот“ во Комфи Ангел, Прилеп

На 25.03.2015 година, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, традиционално, по покана од сопственичката на фирмата г-ѓа Ирена Јакимовска, одржа предавање пред вработените во фирмата Комфи Ангел во Прилеп, на тема „Благодатта Божја – цел…