Православие

filaret

Писмо од свети Филарет (Вознесенски) до Цариградскиот Патријарх Атинагора

ОБРАЌАЊЕ КОН НЕГОВАТА СВЕТОСТ, КИР КИР АТИНАГОРА КОНСТАНТИНОПОЛСКИ, ПАТРИЈАРХ ВСЕЛЕНСКИ И НА НОВИОТ РИМ   Ваша светост! Од Светите Отци наследивме завет дека во Црквата Божја сè се совршува во законски поредок, во…

1serafim-sobolev-1

15 Поуки од новопрославениот светител Серафим Соболев

Свето и неотстапно чувајте ја нашата православна вера како во нејзините канони, така и во нејзините догми. Не ја приспособувајте верата кон својот живот, туку својот живот – кон верата. Од вистински православната…

182484.p

Апостоли на XXI век. Мисија: Филипини, 2015

Православие на Далечниот Исток: Индија, Камбоџа, Лаос, Тајланд, Тајван, Филипините… се новите островчиња, каде започнува да се раѓа Православието. 

serafim

Од Писмата на отец Серафим Роуз – 2-ро Писмо

02. Понеделник, 15 јули, 1963 г. Драга Алисон! Го добив твоето писмо во петокот, враќајќи се од црква, каде што се причестив. И така, изгледа дека за овие неколку години, ни се сменија…

takeshi-600x400

Познатиот актер Кери- Хиројуки Тагава прими Православие: Не сум војник, туку воин! (Видео и целосно интервју)

Актерот Кери-Хиројуки Тагава, кој ја одигра главната улога во филмот „Иерей-сан: исповедь самуирая“ („Јереј-сан: исповед на еден самурај“) прими крштение во Руската Православна Црква. Таинството го изврши митрополитот Волоколамски Иларион. Новокрстениот го доби…

grigoian

«Криза на совеста»: како Јеховин сведок стана сведок на Православието – Артем Григорјан

Секој кон Бога има свој, личен пат. Денес си јазичник, гонител, а утре – христијанин. Денес си отстапник, утре – маченик за Христа. Денес си Јеховин сведок, а утре – православен. Својата историја…

mihail

Гасконец. Француски аристократ за неговото преминување во Православие – Михаил де Кастељбажак

Кога доаѓаш во црквата на Јован Руски во Лион, веднаш ќе забележеш еден стар православен свештеник, кој се моли во олтарот на француски. И иако со тивок глас, од неговата интонација запира срцето…