митрополит Антониј Сурожскиј

antoniy

Рецитал или совет – Антониј Блум

Запомни дека твојата меморија секогаш ќе работи побрзо од твојот ум, и чувај се од твојата меморија! Може да се случи човек да ви постави прашање, кое некогаш го изнел од трагичен настан,…

Simnuvanje od krstot

Слово на Велики Петок – Митрополит Антониј Сурожскиј

Пред нас е гробот Господов. Во тој гроб лежи многустрадалниот, растргнатиот, измачениот Син на Дева. Тој умре; умре, не само затоа што некои луѓе, исполнети со злоба Го погубија. Тој умре за секого…

antonij

Парабола за Блудниот син – Митрополит Антониј Сурожски

Уште рече: Еден човек имаше два сина. Помладиот од нив му рече на татка си: Татко, дај ми го делот што ми припаѓа од имотот! И таткото им го раздели имотот. По неколку…

antony-surozh

Пропаста меѓу правдата и љубовта – Митрополит Антониј Сурожскиј

Денешното Евангелие говори за љубовта, и нам од искуството на нашите земни односи многу често ни се чини, дека меѓу справедливоста и љубовта постои речиси непремостлива бездна. Ние затоа и паѓаме во замка:…

antonij

Молитвено правило на љубовта – Митрополит Антониј Сурожскиј

Има моменти, кога не наоѓаш никакви зборови: или си расеан, или си толку изморен, што немаш сили да зборуваш, макар биле тоа и свети, и прекрасни зборови – ти минуваат покрај свеста. Тогаш…

metropolitan-anthony-1-600x391

За постот – Митрополит Антониј Сурожскиј

Постот – е време на покајание, време кога нашите скаменети срца, со силата Божја, од бесчувствителни, треба да станат осетливи, од жестоки и ладни – топли и отворени за другите и за Самиот…

antoniy

За Смирението – Митрополит Антониј Сурожскиј (Блум)

Ако размислувате за тоа, што значи смирението, ќе ви дадам две кратки објаснувања. Смирение – на руски означува состојба на помирување, кога човекот се помирил со Божјата волја, односно нејзе ѝ се оддал…

16

Недела на свети Јован Лествичник – Архиерејска Литургија во црквата Св. Петка, Прилеп

На 10.04.2016 г., во четвртата недела од Великиот пост, посветена на свети Јован Лествичник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Света Петка, во Прилеп.