Литија

12.09.2017_alex_n_6

Околу 100 илјади верници му оддадоа почит на споменот на Свети Александар Невски

Околу 100 илјади верници примија учество во Литијата во Санкт Петербург, во чест на пренесувањето на моштите на светиот Александар Невски, соопштуваат  РИА Новости. Крсната Литија поминуваше по Невски проспект, од Казанскиот храм до…

originalna-ikona

Литија во чест на Свети Нектариј Битолски

На 18 декември секоја година го славиме денот на преподобниот Нектариј Битолски, небесниот покровител и заштитник на градот Битола. Со благослов на  Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во недела во 10 часот, во чест на…

catsoptina

Се што дише, да го слави Господа! – домашните миленици во Оптинската Пустина на Литија

„По дамнешната традиција во Претеченскиот Скит на Оптинската пустина, секојдневно во дворот се прави мала Литија. Мачките, кои живеат на територијата на Скитот, чувствувајќи ја важноста на тоа што се случува, неизоставно сметаат…

a44aeee1-3b2e-4fea-83e1-953ddcbf69b4

Низ Ресенските улици се одржа Коледарска Литија

Под покровителство на Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски и неговото семејство, а во соорганизација на Општина Ресен и Ресенското Архиерејско намесништво на Македонската Православна Црква, денес по одржувањето на свечената Боженствена…

P1230850

Прилеп го одбележа празникот на свети Никола

На 19.12.2015 г, кога го празнувавме споменот на светиот Николај Мирликиски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во црквата „Св. Благовештение“ во Прилеп.