јубилеј

img_2844

35 години духовно пастирствување на Митрополит Петар – Слово на Митрополитот Повардарски г. Агатангел

Нема поголем дар од дарот на служењето на својот Бог, Нашиот Господ Исус Христос, на својата заедница, на својот народ. Синот човечки не дојде да биде послужен, туку да служи, па служејќи му…

pokana

ПОКАНА – 35 години Архиерејско служење во МПЦ-ОА на Митрополитот г. Петар

Македонска Православна Црква, Охридска Архиепископија,Преспанско-пелагониска Православна Епархија има чест да Ве покани на свечената прослава по повод 35 години Архиерејско служење во МПЦ-ОА, на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. ПЕТАР.

IMG_2086

Беседа на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан

ДА ЖИВЕЕМЕ ДОСТОЈНО НА ПОВИКОТ [1] Два повода нѐ собраа на оваа света Литургија – за истите молитвено да ги одбележиме. Прво – Неделата посветена на жената Самарјанка (Јн. 4, 5-26), подоцна позната како…