Чудо

TSelebnye-svojstva-vody-na-Kreshhenie-900x598

„БОГ Е ПОСИЛЕН ОД СÈ!“ – ВИСТИНСКА ПРИКАЗНА

Овој настан се случил во очи на празникот на Крштението Господово (Богојавление), во еден далечно казахстанско градче. После претрпената тешка операција, во реанимација умирала тригодишната Даша. Таа не можела самостојно да дише по…

konstamonitou

Старецот кој го угостил свети Архангел Михаил

Отец Пахомиј, кој беше гостоприемник во светогорскиот манастир Констамонит (манастир посветен на св. првомаченик Стефан) цели дваесет години, ни кажуваше дека после првите пет години од неговото послушание бил изморен од примање гости,…

efimija

Како сефалната Ефимија му се јавила на старец Пајсиј

Еднаш, еден од монасите – духовно чедо на старец Пајсиј – дошол во каливата на Чесниот Крст. Старецот се наоѓал во дворот на каливата и непрестајно, од сесрце повторувал: „Слава Тебе, Боже“. Тој…

17_prophet_elijah_gdm

Чудесно појавување на свети пророк Илија (Свети пророк Илија слезе на земјата?)

              Развивањето на филмот откри втор, мистериозен човек (во позадина на првиот), кој во моментот на фотографирањето не бил таму.

chydesa_Div_svyatih

«Господ тивко тропна во моето срце»

«Моето прво патување во село Дивеево (Русија, во Свето-Троицко Саровскиот  манастир) од корен го измени мојот живот, од атеист – ме направи верник. Благодарение на светите молитви на преподобниот Серафим Саровски јас поверував…

P1150449

ЧУДО ВО ПРИЛЕП – МИРОТОЧИ ИКОНАТА НА СВ. НИКОДИМ ТИСМАНСКИ (ПРИЛЕПСКИ)

На 07.04.2015 г, кога го празнуваме Благовестието на Пресветата Богородица, во храмот „Св. Благовештение“ во Прилеп, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение со митрополитите Тетовско-Гостиварскиот Јосиф и Кумановско-Осоговскиот Јосиф, и епископот Хераклејски Климент,…