Некатегоризирано

serafim sarovski

„Христос воскресна, радост моја!“ – Свети Серафим Саровски

Свети Серафим (1759-1833) бил син на деловен човек од Курск, станал искушеник во Саровскиот манастир кога имал 19 години. Во 27-та година примил монашки постриг, а во 34-тата бил ракоположен. Од 1794 до…

pbf

Нова веб страна на Православниот богословски факултет

Обновена е веб-страната на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“. За најновите настани, активности, и трудови издадени од Богословскиот факултет, може да се информирате на pbf.edu.mk.

kleopa

Почеток на премудроста е стравот Господов – Архимандрит Клеопа (Илие)

Ќе поразговараме за тоа, што им е јасно на сите: и на луѓето од пониската и повисоката класа. Ќе поразговараме за тоа, што е разбирливо, и во исто време најмногу корисно за правење…

theosis

Интервју со авторите на филмот „Обожение, Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов

„Катарза“, „Созерцание“ и „Воздигање“ се дел од Обожение, филм кој ни го претставија младите автори Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов. Потрага по добродетелите, основите, скалите кои водат кон издигнување, изобличување на страстите, немилосрдноста,…

cSTkP7

Демант за клеветите кон Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар (ВИДЕО)

Во целост ја пренесуваме изјавата на Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар, за Канал 5 телевизија после клеветите кои се појавија изутринава за неговото наводно апсење. 

ioann shanhajski

Акатист на нашиот отец меѓу светите светителот Јован Битолски – Шангајски Чудотворец

  Во чест на својот духовен наставник го составил монах Серафим (Роуз) Платински. Го одобрил епископ Нектариј Сиетлски.  Кондак 13 О, пресветол и Прекрасен угоднику Божји, Светителу оче наш Јоване, утеха на бедните,…

754464417630054

Во спомен на жртвите од авио-катастрофата на летот 7К9268

Трагедијата се случи рано изутрина, на 31 октомври – авионот А 321 од руска авиокомпанија со 217 патници и седмочленен екикаж, кој полетал од Шарм-ел-Шејх (Египет) во Санкт-Петербург, се сруши на Синајскиот полуостров….

5677-pokana-960x600-1

ПОКАНА

Почитувани верници, Ве покануваме да бидете дел од големото осветување на црквата „Св. Петка“ во населбата Точила. 23.10.2015година(петок) – 17.00 час вечерна богослужба – 18.00 час духовна акдемија