ПОКАНА

Почитувани верници,
Ве покануваме да бидете дел од големото осветување на црквата „Св. Петка“ во населбата Точила.
23.10.2015година(петок) – 17.00 час вечерна богослужба
– 18.00 час духовна акдемија

24.10.2015година(сабота) – 07.00 час утрена богослужба со Божествена Архиерејска литургја и ОСВЕТУВАЊЕ на храмот.
Со чинот на осветување ќе чиноначалствува Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, во сослужение на Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско–новозеландски г. Петар и Епископ Хераклејски г-дин Климент, по што ќе следува и свечена литургија, а настанот ќе заврши согласно верските традиции со свечена трпеза на љубовта.

Преземено: http://www.prilep.gov.mk