Пасхална Вечерна во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 05.05.2024 г., празнувајќи го Светлото Христово Воскресение, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, отслужи Голема Пасхална Вечерна во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола. 

По традиција, на овој ден Пасхалното Евангелие беше прочитано на повеќе јазици.