Шеста недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 16.07.2017 г., во Шестата недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Петка, Точила – Прилеп. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

„Во нашите маки, луѓето се само оружје. Тие немаат власт над нас. И така, да претрпиме се“.

Преподобен Никон Оптински

DSCN0003 DSCN0028 DSCN0064 DSCN0166

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА