Архиерејска Божествена Литургија во Лесновскиот манастир

На 17. 05. 2017 година, одд. на Преполовение, св. мч – чка Пелагија Тарсиска, во присуство на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан и Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Неговото Високопреосвештенсво Митрополитот Преспанско – пелагониски и администратор Австралиско – новозеландски г. Петар и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на Архимандритот отец Дамаскин, Игуменот отец Агатон, еромонахот отец Прохор, еромонахот отец Макариј, еромонахот отец Гаврил, еромонахот отец Ефросиниј и свештеници од Брегалничката епархија,во манастирот „Св. Гаврил Лесновски“ во Лесново, отслужи Света Архиерејска Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????
ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА

Извор: http://www.bregalnickaeparhija.org.mk