Архиерејска Божествена Литургија во манастирот Свети Наум Охридски – Битола

На 05.01.2017 г., кога го празнувавме споменот на Свети Наум Охридскиот Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на Св. Наум во Битола.

Тропар, Глас 4.

Соединувајќи се со Христа си го оставил светот,  живеејќи со дух, телото си го распнал, преблажен Науме. Си се стремел како апостолите да се подвизуваш и безбројното мизијско множество во верата си го вовел. Така и нас, со Твоите молитви, избави нè од искушенија.

20170105_091601 20170105_091748 20170105_101838 20170105_101921

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА