Илинден – Архиерејска Божествена Литургија во Крушево

На 02.08.2016 г., кога го празнуваме споменот на светиот пророк Илија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар со бројно свештенство од Преспанско-пелагониската епархија, отслужи Божествена Литургија во храмот Свети Никола, Крушево. 

После Литургијата, беше отслужена Панихида за сите паднати борци и бранители на татковината.

Митрополитот г. Петар, ги поздрави присутните со празнично слово, кое во целост го пренесуваме на следниот линк:

Беседа на Илинден, 2016 г.

P1320029 P1320050 P1320069

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА