Архиерејска Божествена Литургија во манастирот Свети Архангел Михаил – Варош

На 21.11.2016 г., кога го празнувавме споменот на Светиот Архангел Михаил и Светите Сили небесни и бестелесни, Митропилитот Преспанско-пелагониски г. Петар во сослужение на Епископот Хераклејски г. Климент, Високо-преподобниот Архимандрит о. Никола Трајковски, протоереј-ставрофор о. Никола Грамбозов, отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на Свети Архангел Михаил во Варош. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Ние сме одговорни за духовниот мир на другите луѓе.
Но, многу е себично да мислиме дека сме способни да ги поправиме другите луѓе.
свети Паjсиј Светогорец

p1350436 p1350440 p1350453 p1350468

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА