Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп

На 20.11.2016 г., во 22-та Недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар во сослужение со Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, Игуменот Григориј Настески и свештениците од црквата Св. Кирил и Методиј (Параклис), отслужи Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Вистинскиот разум, или расудување, се стекнува од смирението, а смирението од маките, по зборовите на Петар Дамаскин, и кој бега од маките, тој бега од своето спасение.

Преподобен Макариј Оптински

 

p1350249

p1350251

p1350261 p1350278

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА