Свети Никола

sveti nikola

Свети Никола – богатиот што влегол во Царството Небесно

Денес празнуваме спомен на човек, кој бил богат, но влегол во Царството Небесно. Господ рекол – тешко е за богат да влезе во Царството Небесно (Мт. 19, 23). Но Господ не рекол дека…

P1230850

Прилеп го одбележа празникот на свети Никола

На 19.12.2015 г, кога го празнувавме споменот на светиот Николај Мирликиски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во црквата „Св. Благовештение“ во Прилеп. 

image

Неверојатно чудо по застапништвото на свети Никола (ВИДЕО)

19 октомври, 2009 г, во Перм се случил многу сериозен настан. Утрото, во понеделникот, на автобусот, кој одел по централната улица на градот Перм, му се заглавила педалата за гас, и автобусот не…

svetinikola

Тато, ова е тој! – чудо на св. Никола

Своевремено, оваа случка ми ја раскажа јеромонах Теофилакт (Белјанин), кој се подвизуваше во Псково-Печерскиот манастир. Таа влезе во неговиот ракописен зборник „Ова се случи во наше време“.