Архиерејска Божествена Литургија во Света Петка – Скопје

На 27.10.2015 г, кога го празнувавме споменот на преподобна Параскева, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот „Света Петка“ во Црниче, Скопје. 

„Сите дарови заклучени во нашата предназначеност се опколени од страдања, и може да се здобиеме со толку дарови колку што страдања ќе надминеме со радост.“

„Знаењето преку живеење или учењата преку болка – се единствениот начин на кој можеме нешто да ги научиме луѓето.“

Отец Арсениј Бока

[nggallery id=72]